Monday, March 26, 2007

16 marca, storybord 4/14


Tworzą jedynie pustkę
jedyną, kiedy chcemy
poznać i jedno i drugie

16 marca, storybord 3/14


1 z 3 komentarzy Kenshi Sosana [3. patriarchy]

Przedmiot jest przedmiotem ze względu na temat

Temat jest tematem ze względu na przedmiot

rozważane przez Henri Brunela, 16 marca

Sunday, March 25, 2007

16 marca, storybord 2/14


16 marca, Henri Brunel: ..zachodniemu czytelnikowi wywód ten wydaje sie enigmatyczny. Wprowadźmy więc - mówi - jeszcze większy zamęt w jego głowie, przypomnieniem iż pustka jest pełna a pełnia pusta.

16 marca, storybord 1/14

czytając Henri Brunela, o pustce, 16 marca

22 marca, perfect billbord

Henri Brunel L'année zen; s. 71 wg wydania polskiego

Friday, March 23, 2007

Thursday, March 22, 2007

Tuesday, March 20, 2007

Monday, March 19, 2007

Radio streaming

musica e parole
Ivano Fossati La disciplina della Terra

Aspettando il prossimo aereo

s e m p l i c i t a v e ra

Sunday, March 18, 2007

TV streaming


click image for large view

Thursday, March 15, 2007

Początek świata

Tak jak było pojmowane, że z[ Z ? ]iemia jest płaska, tak mówię, że:
1. nie jest możliwe, by ludzi było tyle, ile się wydaje, że jest [ o tym ilu dzisiaj jest ludzi – patrz: http://www.bunkier.com.pl/index.php?section=teksty_bunkier&sub=&more=339 ]
2. nie ma tyle pieniędzy, ile podają, że jest – dokładnie: jest ich tyle, ile mam w kieszeni [1,62 PLN ]
3. samochody na ulicach [ zaparkowane ] to czaszki oczekujące napełnienia osobowością [patrz: 1. ] – co widać na załączonym rysunku: linia kontrolna dla pola odstępu linia kontrolna dla pola odstępulinia kontrolna dla pola odstępulinia kontrolna

a co dzieje się z samochodami w garażach ? myślę, że tam przeobrażają się w ciało [ widać jak wychodzą z mroku; tak staje się dzień.].


Word Performing _4_


najpierw powiem jednak o projekcie Word Performing a potem o pomyłce. Ale o czym tu mówić ? może potem opowiem o legendzie, o zasadzie, o niebie. Nie o wszystkim, to jasne.
Pomyłka dotyczy liczby 3, która nie powinna / nie była zamyślana się pojawić a jednak jest; więc to jest takie mistaking i w ogóle mistaking bo myślałem [po co ja myślę ? kiedy wszystko jest jasne] że mistake to rzeczownik [i w rzeczywistości też] więc że stworzę neologizm z czasownikiem take co miałoby być wyrażone formą –ing no ale mistake jest czasownikiem więc żadnego neologizmu nie ma. Nie podobało mi się jednak, że akurat take jest brać, wolałbym dawać – to może popróbuję misgiving ..no tak, misgiving nie jest neologizmem, jest czasownikiem [tu: imiesłowem, OK] i to mnie wprawia w zakłopotanie, co właśnie stało się dla mnie jasne, kiedy wróciłem ze słownika – to było tam, gdzie jest ..no tak – bo mistake to m.in. wprawiać w zakłopotanie.. OK, powiedzmy że trzeba się wprawiać, podążając ścieżką tego który posiadł [w pełni] cztery [ o ! ] rzeczy: właściwe słowa, właściwe działanie, właściwe obyczaje i wiedzę [Azizoddin Nasafi kitab al-Insan al-Kamil; przekład: Andrzej Musielak; wykrzyknik ode mnie].
Wszystko to bardzo skomplikowane [a przecież proste] dlatego zawahałem się i wziąłem w nawias słowa w pełni, jakby nie wystarczyło że przecież napisałem podążając ścieżką [dopiero idąc]. I kto to jest Azizoddin Nasafi ? ebn-e Mohammad al-Nasafi..
..o tym wszystkim jest to wszystko.

Word Performing _3_


nastąpiła pomyłka; o czym będzie jeszcze mowa, ah_mowa.

Word Performing _2_


Word Performing _1_


W imię Boga miłosiernego i litościwego

Chwała Bogu, Panu światów
a dla pobożnych nagroda
[ oprócz wrogów najbardziej zaciekłych ]
Błogosławieństwo i pokój Jego prorokom i Jego świętym
którzy są Jego dobrym stworzeniem
oraz rodzinom ich i ich czystym towarzyszom


inwokacja z: Azizoddin Nasafi kitab al-Insan al-Kamil; przekład: Andrzej Musielak

po słowie

I postanowiłem rozpocząć Word Performing Project. Zjadłem też kaszę gryczaną z cynamonem, śmietaną i rodzynkami oraz ustaliłem, że pg_dimare jest the Best w kategorii pg’ich_z morza :I
Dlatego uśmiechnąłem się :]

mowa słowa

Zjadłem ryż ze śmietaną, cynamonem i rodzynkami, a potem serek waniliowy z cynamonem i rodzynkami. Jadałem już rosół z cynamonem. Słucham teraz Radia Darvish – czy mógłbym zacytować słowa, które słyszę ? nie znając języka, w którym są śpiewane ?
Dlaczego w wierszu, którego nie pamiętam, zapamiętałem ..dla cynamonu ścinają drzewa cynamonowe.. ? z frazy o kilku rzeczach dla pozyskania których unicestwia się coś co je rodzi.
Wsłuchuję się w słowa, cały czas myśląc czy mogę je zapisywać nie znając języka ? Kiedy zdaje mi się, że już mam jakąś rozpoznaną sylabę, jej sohani – powiedzmy, że tak brzmiała w tej chwili – przenosi mnie w hori. Tak, to było sohani, pieśniarz powtarza frazę a hori zabrzmiało kiedy czekałem na rozpoznanie następnej. Co jednak powiedzieć o brzmieniu strun ? przecież dają się oddawać słowami. Jednak nie podejmuję się zapisać muzyki, a przecież to dialog – pieśniarz [może on sam] milknie i słucha tego, kto mówi muzyką instrumentu. To pewne, że ten kto mówi muzyką instrumentu nasłuchuje [tak jak ja teraz] tego co mówi muzyka.
Przeskoczmy w innym oknie i sprawdźmy sohani w przeglądarce; jest wielu Sohani’ch lecz nie dowiedziałem się co by to słowo znaczyło – hori zaś odesłało mnie do stron japońskich. To krótkie résumé pozwala mi podjąć na nowo [resumere] słuchanie i nic niemówienie. Nawet na temat funkcji podwójnego przeczenia w języku którym mówię o języku smakującym cynamon.

Wednesday, March 14, 2007

9 grudnia, Donald Barthelme


strona 23., wg wydania z 1983.

Tuesday, March 13, 2007

Drugi człowiek – historia wyobraźni

Bóg stworzył kobietę. Kobieta stworzyła mężczyznę. Spodobali się sobie. Stworzyli to, co widzieli. Widzieli kwiaty czerwone i niebieskie i stworzyli pamięć, która zapachniała mocno. Widzieli niebo i stworzyli gwiazdy, żeby niebo mogło tańczyć.
Kobieta i mężczyzna byli nadzy. Stworzyli uścisk dłoni i szybkie usta, aby nabrać powietrza. Wtedy wypowiedzieli milczenie. Kiedy kobieta i mężczyzna nie widzieli jeszcze jedno drugiego, nie potrzebowali słów. Kwiaty kołysały się, między źdźbłami trawy pies przesuwał łapy, woda szumiała wiatrem. Oddechy wzbierały, błyszczały ich oczy, gardła wyrzucały muzykę – gaworzące dźwięki.

Monday, March 12, 2007

Kiedy twarz, jakaś twarz, odbija się w szybie


a światło jest obok, jakiś neon czerwony.

Tuesday, March 6, 2007

layout na razie jest taki, że nigdy obrazek drzewem odpoczynku; autoportretując na ławce

Dzisiaj wieczorem, 6 marca 2007, umarl w Paryzu Jean Baudrillard – to wiadomość z maila, od Artura Tajbera. Dobry jego zwyczaj rozsyłać te lapitafia. O Baudrillardzie – wiele nie myślałem; był chyba jednym ze ‘zręcznych’ francuskich erudytów. Zastanowiło mnie, całkiem niedawno co pisał o fotografii; więc może – choć nie lubił, zrobię mu zdjęcie.


patrzę jasno

Patrzę w jasno świecący Księżyc. Czuję to samo, co inne oczy 50-tysięcy lat temu. Wiedza / Niewiedza czym jest ta okrągła tarcza w nocy, czasem widziana prześwitem dziennego nieba, równo większa i zmniejszająca – czym jest wobec niewiedzy siebie. Niespoistość tego, że jestem i bezwiedzy dlaczego odkrywa siebie patrząc w ruch bezzmienny.

Monday, March 5, 2007

A nawet podobno był masonem..


..jak myśli coś, co nazywa siebie Opus Dei.
Ja jednak myślę, że to On był dziełem boga.
Zadziwiająco mało jest Jego fotografii w sieci; ... le square Jean XXIII ... zawdzięczam ©
2005 koala64. źródło:
http://koalnet.com/photo-square-jean-XXIII.php

12, May 1946

Angelo Giuseppe Roncalli [JŚ Jan XXIII]: Próżne są próby [od] budowy świata na fundamencie sprawiedliwości; bez miłości sprawiedliwość nie przetrwa.
To wszystko, co jest do powiedzenia o prawie i sprawiedliwości, znalazłem dzisiaj w malutkiej książeczce, z której przepisałem powyższe.

Friday, March 2, 2007

Oglądanie obrazu, autor ogląda


ej, Delfin !!<

Fragment D

..Clarke mówił o czymś co zapisałem, w pamięci. Obraz zaczyna się od szarej okładki książki [jaka ona była ? ], stuku kopyt jaków, zapachu zimnego jeepa na lotnisku, mroku nocnego nieba, krzątających się mnichów i satelitów nad Ziemią, [ich pomysł opisał Clarke we wcześniejszym opowiadaniu; o którym tylko czytałem..]
..przeskakując 30 lat życia – obraz nasyca się barwami i myślą o Sri Lance, gdzie Clarke osiadł, prowadząc fundację dla delfinów [co – okazało się – nie jest prawdą i jest prawdą. Clarke pisał o delfinach i nurtował go problem ich wykorzystywania przez armie, tak amerykańską, jak radziecką. Nota bene: po rozpadzie radzieckiego imperium delfiny z bazy w Sewastopolu, na Krymie, zostały «bez-robotne», obrotni jednak przedsiębiorcy przejęli je od wojska i obecnie te delfiny bawią się z dziećmi; płatne turnusy, oczywiście. Co dzieje się z delfinami armii USA – nie wiem. Wracając do Fundacji – Clarke powołał ją dla badań i edukacji pokojowego eksplorowania kosmosu i używania wysokich energii. Być może teraz, kiedy starszy sir Arthur C. Clarke dożywa chwały ojca Odysei kosmicznej 2001 – tak, to on napisał ją dla Kubricka – i nota bene II: mówi się, że Stanley Kubrick nakręcił dla rządu amerykańskiego lądowanie na Księżycu. Nie mówi się jednak, nie pamięta ? prze-oczyło ? że Clarke był eksperckim komentatorem «numer 1» telewizyjnej transmisji z lądowania; komentując w sposób prosty i zrozumiały dla telewidzów skomplikowane procesy lotów kosmicznych. Skąd to wiem ? Siedzę przed komputerem i co po chwila nurkuję w sieci; jak tresowane delfiny; jak Clarke, który osiadł na Sri Lance zadowolony nurkowaniem w tym kraju / zatrzymał go kraj, zadowalający go. Założył więc fundację i teraz, kiedy dożywa owej chwały, być może fundacja robi coś dla delfinów, ciągle tego nie wiem, gdzieś jednak o tym czytałem – może dla słoni ? mówiłem ci Indi, pamiętasz ? w której to było gazecie.. ] ..delfiny były w obrazie greckiej wyobraźni owych* pierwszych intuicji; od zawsze.
* o tych intuicjach mowa we fragmencie tu pomijanym
* o tych intuicjach mowa we fragmencie tu pomijanym
Poznałem je, spotykając Indi [: Na komputerze, który cierpliwie mieli moje słowa, stoi od wielu dni szary delfin, z przeźroczystą kulą cieczy na brzuchu «Dolphin Auto Perfume The Ultimata Car Fragrance Sea Breeze Eurostyle Net 10 ml – Vůně do auta – delfin». Wyprodukowany w Czechach, jest tu w trzech postaciach: szarej figurki, przeźroczystej matrycy opakowania i konturze wyciętym w informacyjnej tekturce. Delfin więc, przywołujący ciąg obrazujących znaków i obrazów z pamięci. Ryba. Lewiatan Tory, połykający Jonasza. Sztych z Hortus Deliciarum Herrady von Landsberg, XII-wiecznej opatki klasztoru w Hohenburgu, przedstawiający Najwyższego łowiącego Lewiatana na wędkę z Patriarchów i Proroków, z Jezusem jako przynętą [ ! ] Hortus Deliciarum: ogród obrazów.